Medúza vlčí hříva (Cyanea capillata) je mořský zázrak, známý nejen svým impozantním vzhledem, ale i neuvěřitelnou délkou chapadel. Tato chapadla mohou dosahovat délky přes 30 metrů, což z nich činí jedny z nejdelších živočichů na Zemi. Největší zaznamenaný exemplář této medúzy měl chapadla o úctyhodné délce 36 metrů.
Medúzy vlčí hříva se obvykle vyskytují v chladnějších oblastech Atlantského, Tichého a Arktického oceánu. Jejich název vychází z jejich impozantních, plynoucích chapadel, která připomínají hřívu lva. Tato chapadla jsou lemována četnými žahavými buňkami, neboli nematocystami, které používají k zachycení a paralyzování své kořisti, kterou tvoří převážně malé ryby a plankton.
Navzdory své ohromující délce jsou tato stvoření fascinujícím příkladem biodiverzity oceánů.
Ve čtvrtek 14. března 2024 napadly tisíce včel jeden z kurtů tenisového turnaje v Indian Wells ve Spojených státech a donutily hráče Carlose Alcarase a Alexandera Zvereva, aby se na téměř dvě hodiny ukryli.
Létající ryby jsou ryby z čeledi Letounovití, které mají na žábrách vyvinuté ploutve, které jim umožňují vystřelit se a vznášet se nad vodou na vzdálenost mnoha metrů. Díky této schopnosti mohou být obratnější, ale zároveň jsou zranitelné nad i pod vodní hladinou - nahoře je totiž loví ptáci a dole ryby jako třeba Zlak nachový. Výňatek z dokumentu BBC "The Hunt".
Co je švédská pochodeň? Přírodní vařič, zdroj světla a tepla, estetický doplněk při zahradní grilovačce, tohle všechno švédská pochodeň je. Zkrátka, se jedna o naříznutý špalík dřeva střední velikosti vyspaný lépe hořícím materiálem. Můžete si na něm uvařit čaj, polévku, ale i hlavní jídlo.
Hydrofobní vlastnosti islandského kachního peří. Eiderdown je chmýří, které zůstává divokým kachnám po přirozeném procesu výměny peří. Eiderdown je jedním z nejlehčích, nejměkčích a nejteplejších materiálů na světě a je velmi vzácný.
Podmořské sopky vybuchují poměrně často a tekoucí láva vytváří na mořském dně velkolepé útvary. Nejproduktivnější vulkanické systémy na Zemi se skrývají pod hlubinami oceánu. Vědci odhadují, že podmořských sopek může být na světě více než milion. Výsledkem sopečných erupcí je pozoruhodná rozmanitost útvarů, protože roztavená láva tuhne různou rychlostí ve studené mořské vodě a vytváří velkolepé útvary, jako jsou baňaté polštáře, duté dómy a kanály, rozeklané sloupy a skládané desky.
Bismut je velmi těžký, ale křehký kov, který se taví při 271 stupních Celsia. Při srážení tvoří Bismut pozoruhodné čtvercové krystaly s jasným zbarvením.