V úterý došlo v Olomouci k neobvyklé dopravní situaci, kdy na nejméně třech křižovatkách nefungovaly semafory správně. Kvůli údržbě a testování jejich funkčnosti se na světlech střídavě zobrazovala pouze červená a žlutá, zatímco zelená zůstala neaktivní. Tento problém způsobil dopravní komplikace, řidiči museli být obezřetní a řídit se pravidly přednosti v jízdě. Přestože situace nebyla ideální, naštěstí nedošlo k žádným vážnějším nehodám.
Záchranný útvar hasičů právě zkouší nový obojživelný pásový speciál jménem KALAN, vyrobený českou firmou New Space Technologies. Vozidlo s tatrováckým dvanáctiválcem o výkonu 598 koní zvládne jízdu po silnici (60 km/h), v terénu (35 km/h) i na vodě (12 km/h). S délkou 10 metrů, hmotností 20 tun a nosností 9 tun si poradí s prudkým stoupáním, bočním náklonem i rozbouřenou řekou. Hasiči ho chválí za lepší ovladatelnost, velkou kapacitu a možnost evakuace až 80 osob nebo převozu 12 lůžek.
KALAN je navržen pro zásahy při povodních, sesuvech i ekologických haváriích. Uveze 8 000 litrů vody či 500 litrů pěny a zvládne přepravit těžkou techniku včetně čerpadel a velitelských vozidel. Ve výbavě může mít navijáky, sonar, záchranné čluny či integrovaná čerpadla. Hasiči vyzdvihují i nižší provozní náklady oproti starším vozidlům. Jak řekl brigádní generál David Kareš: „KALAN není potřeba jedenáct měsíců v roce. Ve dvanáctém měsíci je ale nedocenitelný.“
Tisk na 3D tiskárně české společnosti Prusa Research v časosběrném záběru. Prusa Research založil roku 2012 Josef Průša, český kutil, vynálezce a investor - a nyní jeden z nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku.
https://www.prusa3d.com/cs/
13. říjen 2022, Opava, Česká republika: Řidič vozidla Renault Megane nerespektoval dopravní značku STOP a na křižovatce do něj prudce narazila další dvě vozidla.
Společnost Generalist Robotics nedávno zveřejnila video, ve kterém její roboty provádějí mimořádně složité a precizní úkoly – od jemné montáže a manipulace s předměty, přes zasouvání konektorů až po skládání papírových krabiček. Klíčovou roli v tom hraje nový systém umělé inteligence s názvem „AI control“, který neprogramuje roboty pro konkrétní činnosti, ale učí je obecné principy pohybu a zacházení s objekty pomocí prediktivního modelu trénovaného na videích. Díky tomu jsou roboti schopni vykonávat úkoly i v neznámém prostředí bez nutnosti upravovat svůj software nebo hardware. Tento přístup představuje zásadní změnu oproti tradičním robotickým systémům, které bývají úzce specializované, a směřuje k univerzálním a adaptivním strojům, jež se učí a reagují podobně jako lidé. Výsledky vývoje naznačují budoucnost, v níž nebude nutné programovat roboty na každou jednotlivou činnost, ale stačí je naučit vnímat kontext, pozorovat a získávat zkušenosti.
Teslova cívka, známá především jako zařízení pro generování vysokonapěťových elektrických výbojů, se může proměnit v neobyčejný hudební nástroj – a to díky speciálně upravené verzi zvané hudební nebo plazmová Teslova cívka. Tato varianta umožňuje přehrávat hudbu pomocí elektrických výbojů synchronizovaných s frekvencí zvukového signálu. Místo tradičních reproduktorů, které vytvářejí zvuk pomocí mechanického pohybu membrány, hudební cívka ovlivňuje tlak vzduchu pomocí elektrických výbojů, čímž vzniká slyšitelný tón. Tímto způsobem cívka “hraje” hudbu pomocí světelných záblesků – jisker – které přesně kopírují rytmus a frekvence skladeb. Celkem bylo s tímto zařízením provedeno 26 různých experimentů, které demonstrovaly jeho schopnost reprodukovat různé styly hudby bez jakýchkoliv fyzických zvukových komponent, pouze za pomoci řízených výbojů ve vzduchu. Tento jev ukazuje nejen technickou všestrannost Teslovy cívky, ale i fascinující spojení vědy, elektřiny a umění.
Na rozdíl od většiny ptáků, kteří se při krmení spoléhají výhradně na svůj zobák, palmový kakadu (Probosciger aterrimus) předvádí neuvěřitelně obratné a důmyslné chování – při manipulaci s potravou, konkrétně s arašídy, aktivně využívá svůj jazyk. Tento velký černý papoušek s nápadným chocholem dokáže jazykem ořech precizně rolovat, přidržovat a natáčet tak, aby ho mohl bezpečně rozlousknout a sníst. Jeho pohyby připomínají práci s nástrojem spíše než pouhý instinkt. Toto fascinující chování není jen roztomilé na pohled, ale je zároveň ukázkou výjimečné kognitivní vyspělosti a jemné motoriky, díky nimž je palmový kakadu považován za jednoho z nejinteligentnějších papoušků světa. Vědci tvrdí, že tato schopnost odhaluje hlubší pochopení příčiny a následku, což ho řadí mezi nejpozoruhodnější zástupce ptačí říše.