V úterý došlo v Olomouci k neobvyklé dopravní situaci, kdy na nejméně třech křižovatkách nefungovaly semafory správně. Kvůli údržbě a testování jejich funkčnosti se na světlech střídavě zobrazovala pouze červená a žlutá, zatímco zelená zůstala neaktivní. Tento problém způsobil dopravní komplikace, řidiči museli být obezřetní a řídit se pravidly přednosti v jízdě. Přestože situace nebyla ideální, naštěstí nedošlo k žádným vážnějším nehodám.
Záchranný útvar hasičů právě zkouší nový obojživelný pásový speciál jménem KALAN, vyrobený českou firmou New Space Technologies. Vozidlo s tatrováckým dvanáctiválcem o výkonu 598 koní zvládne jízdu po silnici (60 km/h), v terénu (35 km/h) i na vodě (12 km/h). S délkou 10 metrů, hmotností 20 tun a nosností 9 tun si poradí s prudkým stoupáním, bočním náklonem i rozbouřenou řekou. Hasiči ho chválí za lepší ovladatelnost, velkou kapacitu a možnost evakuace až 80 osob nebo převozu 12 lůžek.
KALAN je navržen pro zásahy při povodních, sesuvech i ekologických haváriích. Uveze 8 000 litrů vody či 500 litrů pěny a zvládne přepravit těžkou techniku včetně čerpadel a velitelských vozidel. Ve výbavě může mít navijáky, sonar, záchranné čluny či integrovaná čerpadla. Hasiči vyzdvihují i nižší provozní náklady oproti starším vozidlům. Jak řekl brigádní generál David Kareš: „KALAN není potřeba jedenáct měsíců v roce. Ve dvanáctém měsíci je ale nedocenitelný.“
Tisk na 3D tiskárně české společnosti Prusa Research v časosběrném záběru. Prusa Research založil roku 2012 Josef Průša, český kutil, vynálezce a investor - a nyní jeden z nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku.
https://www.prusa3d.com/cs/
13. říjen 2022, Opava, Česká republika: Řidič vozidla Renault Megane nerespektoval dopravní značku STOP a na křižovatce do něj prudce narazila další dvě vozidla.
YouTuber RobSmithDev představil na akci „Zzap! Live“ originální hru ve stylu whack-a-mole, která využívá staré 3,5palcové disketové mechaniky a diskety jako herní prvky. Celé zařízení je řízeno pomocí mikrokontroleru Arduino, zatímco samotný program běží na retro počítači Amiga 600. Hráčovým úkolem je rychle reagovat a „udeřit“ diskety, které se náhodně vysouvají z různých mechanik, podobně jako se v klasické hře whack-a-mole mlátí do vyskakujících krtků. Vše bylo předvedeno na akci zaměřené na fanoušky počítačů Commodore, kde sklidilo velký zájem jako kreativní spojení nostalgické technologie a moderního bastlení.
Toulavé kočky jsou v Saúdské Arábii běžným, avšak zároveň kulturně významným jevem, který je patrný zejména ve velkých městech jako Rijád, Džidda nebo Medina, kde tyto kočky potkáte doslova na každém rohu – před mešitami, v úzkých uličkách, na trzích i v kavárnách. Jejich přítomnost má hluboké historické a náboženské kořeny, neboť v islámu mají kočky výjimečné postavení. Podle tradice vlastnil prorok Mohamed kočku jménem Muezza, kterou velmi miloval a kterou nikdy nevyháněl ani tehdy, když spala na jeho rouchu. Mnohé kočky ve městech žijí napůl divoce – volně se pohybují, ale často se drží v blízkosti lidí. Místní obyvatelé, zejména starší ženy nebo obchodníci, je často krmí a nechávají jim vodu i jídlo, čímž se neoficiálně starají o jejich přežití. Tento vztah mezi lidmi a kočkami odráží nejen úctu k tradici, ale i zvláštní rovnováhu mezi urbanizací a soužitím se zvířaty.
Společnost Generalist Robotics nedávno zveřejnila video, ve kterém její roboty provádějí mimořádně složité a precizní úkoly – od jemné montáže a manipulace s předměty, přes zasouvání konektorů až po skládání papírových krabiček. Klíčovou roli v tom hraje nový systém umělé inteligence s názvem „AI control“, který neprogramuje roboty pro konkrétní činnosti, ale učí je obecné principy pohybu a zacházení s objekty pomocí prediktivního modelu trénovaného na videích. Díky tomu jsou roboti schopni vykonávat úkoly i v neznámém prostředí bez nutnosti upravovat svůj software nebo hardware. Tento přístup představuje zásadní změnu oproti tradičním robotickým systémům, které bývají úzce specializované, a směřuje k univerzálním a adaptivním strojům, jež se učí a reagují podobně jako lidé. Výsledky vývoje naznačují budoucnost, v níž nebude nutné programovat roboty na každou jednotlivou činnost, ale stačí je naučit vnímat kontext, pozorovat a získávat zkušenosti.